detail projektu

← všechny projekty
NavigAR–Navigace rozšířenou realitou terminály MHD
další projekt →
Otevřít prezentaci
NavigAR–Navigace rozšířenou realitou terminály MHD
NavigAR
Mobilita a veřejný prostor
Představte krátce tým. Co si slibujete od účasti v inovačním maratonu? O jaké přednášky byste v rámci programu stáli?
Jsme mladí lidé se zájmem o veřejný prostor, kvalitní MHD a programování. Proto jsme se rozhodli přihlásit do soutěže, od které si slibujeme mnoho zkušeností a inspirace. WS: marketing, veř. prostor.
Představte svůj nápad (projekt). Co a jak nápadem řešíte. Jaký má nápad přínos pro město.
Mobilní aplikace využívající rozšířenou realitu pro navigaci po terminálech MHD vč. podzemních částí, kde jinak není možné použít GPS. V těchto částech využívá aplikace prvků rozšířené reality, především možnosti určovat polohu uživatele optickým rozpoznáváním předem naskenovaného prostoru, například pomocí fotogrammetrie, či 3D skenováním. Toto eliminuje nutnost dodatečné instalace hardwaru (jako například Bluetooth majáčků), což velmi výrazně snižuje investiční náklady na zavedení aplikace a zároveň umožňuje mimořádnou škálovatelnost. Právě toto vnímáme jako klíčovou inovaci naší aplikace. Aplikace napomáhá dosažení cílů stanovených Plánem mobility, specificky podporou aktivní mobility. Dále dodává Praze prestiž využitím aktuálních trendů a dále přispívá k budování Prahy jako "Smart City".
V jaké fázi se nápad (projekt) nachází? (neověřený / ověřený nápad, rozpracovaný / zavedený projekt)
Aktuálně pracujeme na ověření konceptu. Zkoušíme dílčí funkční celky, jako například: rozpoznávání polohy uživatele, umisťování virtuálních navigačních objektů, vyhledávání cesty, napojení na Golemio (GTFS data, především o aktuálních odjezdech spojů).
Pro koho je projekt určený, definujte cílovou skupinu.
Vnímáme hned několik potenciálních cílových skupin: 1) Běžný obyvatel Prahy nebo dojíždějící, který cestuje do míst, kde se normálně nepohybuje. 2) Turista, který objevuje Prahu 3) Obyvatelé Prahy, kteří častěji používají auta; výjimečně jsou nuceni použít MHD. Chceme, aby se tito lidé do MHD vraceli.
Plánujete zapojit komunitu nebo cílovou skupinu během vývoje projektu?
V počáteční fázi vývoje plánujeme konzultace s dotčenými městskými a neziskovými organizacemi, jako ROPID, OperátorICT (již probíhají), PragueTourism, Magistrát hl. města Prahy. V dalších fázích plánujeme testovat s reálnými cestujícími na vybraných stanicích a získávat zpětnou vazbu na UX/UI . Nedílnou součástí bude konzultace s SONS, pro splnění evropských požadavků na přístupnost.
Jaké jsou existující alternativy k nápadu (projektu) a v čem vnímáte, že je vaše řešení inovativní? Kde jste se inspirovali?
Zaběhnuté navigační aplikace jako Mapy.cz a Google Maps, které mají i navigaci v rozšířené realitě. Nicméně tyto a podobné aplikace nabízejí své služby pouze na povrchu, navíc s omezeným propojením dopravních dat. Naše aplikace používá optické rozpoznávání a je vytvářena přímo na míru konkrétnímu dopravnímu systému. Inspirací nám byly aplikace např. podobný systém v řetězcích Walmart.
Kde vnímáte největší překážky z pohledu realizace a z pohledu uplatnění?
Realizace: Přístup do veřejných částí stanic po ukončení provozu. Zajištění dostatečné bezpečnosti dat (navigačních i uživatelských) Uplatnění: V rušných stanicích nebo při snížené viditelnosti může docházet k rušení optického rozpoznávání. Je třeba najít kompromis mezi objemem stahovaných mapových podkladů a dostatečně rychlou a spolehlivou lokalizací.
Představte váš tým. Jaké jsou silné a slabé stránky, jaké je zkušenost týmu s danou problematikou.
Petr Kocián je vedoucí týmu a tématu využití rozšířené reality v městském prostředí se věnuje i na Fakultě dopravní ČVUT. Antonín Forst studuje informatiku na Matfyzu, zároveň je absolventem FD ČVUT. Mimo školu pak vede kroužky pro děti a dělá hlavního vedoucího na táboře. Naší největší silnou a slabou stránkou zároveň je přehnaný smysl pro detail. Nepustíme ven nic, s čím nejsme spokojeni.
Jaká je osobní motivace týmu se danému problému (příležitosti) věnovat?
Oba hrdí Pražané a absolventi Fakulty dopravní ČVUT se zaměřením na městskou mobilitu a veřejný prostor máme zájem dále zatraktivnit dopravu v našem městě tím, že ji uděláme přehlednější a přívětivější. Také vidíme obrovskou příležitost si na tomto zajímavém tématu vyzkoušet dovést větší projekt k úspěšnému konci.
Proč byste měli být vybráni mezi TOP 10 nápadů (projektů)?
Tvoříme mladý ambiciózní vysokoškolsky vzdělaný tým. Na projektu pracujeme aktivně, účastníme se všech workshopů a snažíme se aplikovat nabyté znalosti. AR je současný trend, veřejná doprava je zásadní pro Prahu a její fungování a chceme ji obohatit právě o současný trend AR. Zároveň naše aplikace přispívá k naplňování městských strategií pomocí levného ale velmi efektivního řešení.
Jaký přínos pro město má váš projekt?
Součástí městských strategií je potřeba dále přibližovat MHD občanům a návštěvníkům. Velký benefit našeho projektu je snadnější pochopitelnost a uživatelská přívětivost systému Pražské integrované dopravy. Tím dokážeme nalákat, a především udržet příležitostné uživatele, kteří by jinak mohli pro své cesty využít například auta. Zároveň návštěvníkům Prahy dáváme nástroj, který činní pražskou MHD přístupnější, což opět může vést k upřednostnění MHD, před službami vozidel taxi. Využití moderních technologií v městském prostředí je základním stavebním kamenem moderního města a konceptu Smart Cities.
Jak získáte své zákazníky? (jak si je definujete, jak s nimi budete komunikovat, jak jim produkt prodáte?)
Rádi bychom, aby zákazníkem bylo město. Naší snahou je vyvinout aplikaci natolik dobrou, aby ji město mohlo hrdě vzít pod svoje křídla. Z jednání s OICT víme, že je to možné. Samozřejmě počítáme i s tím, že bude potřeba projekt financovat i od přímých uživatelů. V ideálním případě jde tedy přímo o integraci do lítačky, kde by nebylo třeba větší marketingové kampaně. Věrohodnost by nám v takovém případě dával samotný fakt, že za námi město stojí. Další možnost je proklik z Lítačky – šlo by tedy defacto o reklamu přímo v oficiální aplikaci PID. Při financování od přímých uživatelů, případně v rannějších fázích bude třeba přistoupit ke klasické kampani. Ta ale může být vysoce efektivní přesně na místech, kde bude aplikace nejvíce potřeba. Důležité pro nás je, aby aplikace fungovala spolehlivě a měla obecně kvalitní zpracování, čehož chceme dosáhnout především aktivním sběrem zpětné vazby přímo od uživatelů. Věříme, že díky tomu bude možné uživatele zaujmout a udržet si je.
Jaká je finanční rozvaha vašeho řešení?
Počítáme, že bude potřeba zhruba 400 hodin práce na softwaru a 260 hodin práce při skenování prostor. Při platu 260 Kč pro vývojáře a 160 Kč za skenování, vychází platové výdaje na 145 000 Kč. Dále je třeba uhradit poplatky za softwarové licence, které kvůli konzervativnímu odhadu vývoje České koruny vůči zahraničním měnám mohou dosáhnout částky 7 000 Kč (ročně). Dále je třeba pořídit zařízení s iOS (počítáme s nákladem 16 000 Kč), především pro testování a vývoj software. Z nabízené projektové podpory 200 000 Kč zbývá zhruba 32 000 Kč, které lze umístit do marketingu (především budování značky) a propagace produktu. Dále mohou sloužit jako finanční polštář.
Jaké externí zdroje a v jaké výši potřebujete na zajištění prvního roku provozu?
Na zajištění prvního roku provozu je reálné využít pouze příspěvek z prostředků soutěže Nakopni Prahu. Zbývající prostředky bychom případně museli doplnit z vlastních zdrojů, nebo skrze další grantové výzvy a start-upové inkubátory (CzechInvest, EIT Jumpstarter). Do budoucna počítáme se zapojením města jako hlavního partnera a odběratele. V případě rozšíření funkcionalit nebo zapojení dalších lokalit, nabízí univerzálnost našeho návrhu zapojení dalších komerčních partnerů, například v oblasti cestovního ruchu, či dalších municipalit. Škálovatelnost projektu je teoreticky možná až do takové míry, stát se hlavní navigační aplikací pro městskou dopravu pro velká Evropská města.
Co nyní potřebujete k realizaci v příštích 6 měsících?
V prvních měsících realizace projektu bude třeba navázat spolupráci s dopravním podnikem. Je třeba, aby nám umožnil přístup do stanic po ukončení provozu metra a možnost si naskenovat jeho majetek a dále s těmito daty nakládat pro potřeby vývoje. Dále bychom rádi získali další konzultace a rady v oblasti vývoje software (především v oblasti IT bezpečnosti a zajištění dat), projektového managementu (ověření bussines plánu), a marketingu (také brand management). Bude třeba ověřit, že veškeré naše aktivity jsou v souladu s českým právem a ošetřit si případné hrozby žalob. Je třeba ověřit licencování programovacího prostředí Unity a případných knihoven, které bychom v aplikaci využívali. Abychom mohli začít vyvíjet, a hlavně testovat software pro iOS musíme získat přístup k zařízení Apple. V neposlední řadě bude třeba začít skládat aktuálně testované funkční celky a vytvořit kvalitní spolehlivé dílo, které bude schopné nadchnout obyvatele, návštěvníky i úředníky hlavního města.
Kam jste se s týmem posunuli během soutěže Nakopni Prahu? S kým jste díky Nakopni Prahu navázali kontakt / spolupráci?
Aktivně spolupracujeme s Fakultou dopravní ČVUT; Viktorem Benešem z OICT; Alešem Crkvou, product ownerem aplikace Lítačka, ohledně možností spolupráce s Lítačkou, od kterého jsme také dostali spoustu hodnotných rad pro další vývoj. Stále ještě pracujeme na kontaktování týmu za projektem Čitelná Praha, který vnímáme jako přirozeného partnera. Během uplynulého měsíce jsme se účastnili všech workshopů poskytnutých Nakopni Prahu. Skrze tyto workshopy jsme několikrát předělávali naše koncepty jak marketingu, tak obecně vedení projektu. Dále jsme zprovoznili prototyp aplikace, fungující v domácím prostředí, který v případě postupu můžeme lehce rozšířit na pilotní stanice.