Pražský inovační maraton 2024

Týmu Zavaděči se loni podařilo vyhrát soutěž Nakopni Prahu. Jaké je jejich doporučení pro účastníky letošního ročníku?

15.02.2023

Jak hodnotí předchozí ročník Nakopni Prahu loňský vítězný tým? Kam až se jeho projekt podařilo dostat? Na tyto otázky odpovídá Kryštof Petrásek, spoluautor nápadu na software řešící řazení tramvají.

ŘADIČKA

Zlepšit tramvajovou dopravu v Praze a posílat řidičům tramvají informace o dopravní situaci přímo do jejich palubního počítače, má projekt Řadička. Vymyslel ho pětičlenný tým, který si říká Zavaděči. Loni vyhrál soutěž Nakopni Prahu. Když se do inovačního maratonu Zavaděči přihlásili, byla Řadička jen nápadem v zárodku. Za pouhý rok se díky podpoře hlavního města Praha, projektové podpoře ze strany Operátora ICT a spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy tuto novinku podařilo dotáhnout tak daleko, že ji Dopravní podnik může testovat v reálném provozu. Pokud se osvědčí, budou ji moci snad už za dva roky tramvajáci používat.

“Největší radost jsem měl z toho, že nás všichni experti podpořili – lidé z Dopravního podniku, ROPIDu, Operátora ICT, a pomohli nám nalézt to nejlepší řešení. Není totiž jednoduché najít konsensus napříč tolika subjekty, každý má jiné povinnosti a motivace,” říká Kryštof Petrásek ze Zavaděčů. Přihlásit se do Nakopni Prahu je podle něj skvělá příležitost si v praxi vyzkoušet dovednosti pro práci na inovačních projektech, což se dá využít i v dalším profesním životě. “Nakopni Prahu nabízí příležitost něco reálně a rychle změnit. Proto bych doporučil každému, kdo má chuť se o něco takového pokusit, ať se přihlásí,” vyzývá Kryštof Petrásek nováčky letošního ročníku Nakopni Prahu.