Pražský inovační maraton 2024

Inovační maraton Nakopni Prahu 2024 zná své finalisty

30.4.2024

Pražský inovační maraton Nakopni Prahu 2024 se posunul do další fáze. Odborná porota v úterý 30. dubna oznámila desítku soutěžních týmů, které postupují do finále již 5. ročníku tohoto maratonu. Finále se uskuteční 19. června 2024, kdy oceníme 3 nejlepší týmy, jejichž inovativní projekty dostanou finanční a projektovou podporu na rozjezd nápadů, které zlepší život v české metropoli.

V inovačním maratonu Nakopni Prahu, který již popáté dává veřejnosti jedinečnou příležitost aktivně se podílet na rozvoji našeho města, jsme letos měli rozhodně z čeho vybírat. Do finále postupují projekty, které mají reálný potenciál posunout hlavní město: například v oblastech mezigeneračního bydlení, podpoře dobrovolnictví nebo digitalizace architektonických soutěží. Obyvatelé Prahy evidentně mají zájem se zapojit do řešení výzev, které před českou metropolí stojí, a to je skvělé,dodává k výběru finalistů jeden z porotců soutěže a radní pro oblast ICT, Smart City, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur.

Finalisty, kteří byli vybráni na základě inovačního potenciálu, přínosu pro město a proveditelnosti svých nápadů, vybrala porota složená ze zkušených odborníků a znalců potřeb hlavního města. Mezi členy odborné poroty je krom radního Daniela Mazura také pražský zastupitel a startupista David Procházka, členové představenstva OICT Petr Suška a Iva Seigertschmidová, náměstek ředitele pražské městské společnosti ROPID Radim Vysloužil a Bára Pelcová ze spolku prg.ai.

Jsem rád, že díky Nakopni Prahu můžeme u nás v OICT doprovázet na cestě k realizaci tak široké spektrum projektů: od digitálních platforem po inovace v sociální oblasti. Deset nejlepších týmů, které postupují dále, teď mají jedinečnou příležitost pokračovat v práci na svých projektech, a to s profesionálním mentoringem ještě předtím, než nápad osobně představí na červnovém finále,“ doplňuje Petr Suškamístopředseda představenstva městské společnosti OICT, která společně s Magistrátem hlavního města Prahy inovační maraton Nakopni Prahu organizuje.

Mezi desítku týmů, které se z více než 40 přihlášených projektů probojovaly do finále, patří:

HELP (YOURSELF) - platforma pro podporu dobrovolnictví

STUSEN – mezigenerační bydlení pro studenty a seniory

Make – automatizace byrokracie – automatizace veřejných informací

Umění pro lidi – využití reklamních ploch v MHD pro umělecká díla

Cirkulace elektroniky v Praze – znovuvyužití elektroodpadu

Hela – Helpdesk automatizace – automatizovaný systém pro státní helpdesky

Sportovní Banka – půjčování sportovního vybavení

Edukační stavebnice odjezdové tabule PID – domácí stavebnice odjezdové tabule MHD

archiSCORE – digitalizace architektonických soutěží

Veřejné projekty na jednom místě – platforma pro veřejné projekty

Informace o jednotlivých týmech naleznete na https://nakopniprahu.cz/dashboard-projektu/

Finále Nakopni Prahu 2024 se uskuteční 19. června 2024, kde každý tým prezentuje svůj projekt před odbornou porotou a veřejností. Tři vítězné týmy získají finanční a projektovou podporu pro další rozvoj svých nápadů.