Zlepšit digitální well-being nejen mladých pražanů
Digital Haven
Město pro lidi
Představte krátce tým. Co si slibujete od účasti v inovačním maratonu? O jaké přednášky byste v rámci programu stáli?
Zabýváme se vytvářením preventivních aktivit v oblasti digitálního well-beingu. Od Nakopni Prahu si slibujeme možnost vyvinout prototyp, který může zlepšit digitální zdraví pražanů*ek.
Představte svůj nápad (projekt). Co a jak nápadem řešíte. Jaký má nápad přínos pro město.
Zažíváte pocity FOMO, frustrace nebo úzkosti při pročítání příspěvků na Vaší oblíbené sociální síti či zpravodajském webu? Ani nevíte jak se to stalo, ale už 30 minut scrollujete na telefonu? Máte pocit, že používání digitálních médií nemáte pod kontrolou? Taky to známe a chceme to řešit!
Levný dopamin vládne světu a rozmach digitálních médií tuto problematiku jen umocňuje. Proto přinášíme edukaci a osvětu o tématu digitálního well-beingu. Jak? Pomocí svépomocných skupin. Přinášíme metodiku a know-how (založené na datech, principu konstruktivismu a psychoterapeutických metodách), s jejichž pomocí bychom rádi školili a vytvářeli zázemí pro mladé lidi v tom, aby se dokázali navzájem podporovat a sebepoznávat v oblasti zlepšování digitálního well-beingu. Skrze to by se pak do společnosti (například pomocí WOM - word of mouth) šířilo povědomí o digitálním well-beingu a jeho principech, stejně jako to, jakým způsobem ho lépe dosahovat.
V jaké fázi se nápad (projekt) nachází? (neověřený / ověřený nápad, rozpracovaný / zavedený projekt)
Projekt je ve fázi rozpracovaného nápadu. Máme za sebou mapování, výzkum, ideaci, prototypování i testování workshopů a kurzu digitálního well-beingu. Vycházíme z ověřené metodiky a evidence-based přístupu. Svépomocné skupiny jsme zatím netestovali, ale data, která máme k dispozici ukazují jejich potenciál pro širší cílovou skupinu. Jejich součástí je také metodologie a podpora od našeho týmu.
Pro koho je projekt určený, definujte cílovou skupinu.
Naší primární cílovou skupinou jsou mladí dospělí, kteří se chtějí (nejen) v online světě cítit lépe. Mají základní povědomí o nástrahách digitálního světa, neví ale co s tím dělat a kde začít. Nevyhýbáme se dalším cílovým skupinám, vnímáme však, že v této cílové skupině je po tématu velký hlad, který je definovaný i tím, že pro tuto skupinu neexistuje žádná systémová podpora v této oblasti.
Plánujete zapojit komunitu nebo cílovou skupinu během vývoje projektu?
Určitě ano. Cílovou skupinu do našich prototypů zapojujeme od začátku a u svépomocných skupin by tomu nebylo jinak. Kromě akcí rozvíjíme komunitu na sociálních sítích a akcích s partnery (Univerzita Karlova, Point One, Městská knihovna Praha, Díky že můžem, Dům zahraniční spolupráce, Kampus Hybernská, Studentská Hybernská).
Jaké jsou existující alternativy k nápadu (projektu) a v čem vnímáte, že je vaše řešení inovativní? Kde jste se inspirovali?
V ČR neexistuje pro skupinu mladých dospělých téměř žádná podpora v oblasti digitálního well-beingu, natož systémová. Od účastníků*ic našich akcí víme, že komunitní prvky jsou klíčové pro kultivování nadměrné frustrace plynoucí z nezdravého užívání digitálních technologií. Inovativnost svépomocných skupin tedy vnímáme v kombinaci známého formátu s ”novým” tématem.
Kde vnímáte největší překážky z pohledu realizace a z pohledu uplatnění?
Největší překážky vnímáme v 1) nalezení strategických partnerů, kteří by nápad pomohli uchopit systémově 2) nastavení vhodných vstupních požadavků a pravidel, která umožní se do svépomocných skupin přihlásit a navštěvovat je (vytvoření bezpečného prostoru pro sdílení je klíčové) 3) zaškolování facilitátorů, kteří svépomocné skupiny povedou.
Představte váš tým. Jaké jsou silné a slabé stránky, jaké je zkušenost týmu s danou problematikou.
Náš tým tvoří 5 členek s odborností v psychologii, nových médiích a sociologii. Již 2 roky zkoumáme digitální well-being mladých dospělých a přinášíme v této oblasti osvětu a peer učení. Naše síla je v multidisciplinárním přístupu a porozumění cílové skupině (jsme její součástí). Slabinou může být naše omezená časová kapacita, proto bychom rády sdílely naše know-how a zaškolily další facilitátory.
Jaká je osobní motivace týmu se danému problému (příležitosti) věnovat?
Motivace vychází z našich zkušeností s onlinem. Nám samotným chyběla podpora v oblasti digitálního well-beingu a stejně tak jsme to vnímali i ve svém okolí. Rádi bychom se (nejen) v online světě cítili lépe a skrze evidence based informace, společné sdílení, naslouchání a inspiraci alespoň o kousek zlepšili pohodu a zdraví mladých dospělých.
Proč byste měli být vybráni mezi TOP 10 nápadů (projektů)?
Protože počet uživatelů*ek internetu a digitálních médií každý rok roste, to se však nedá říct o “správných” digitálních návycích. Protože bez rozvíjení těchto kompetencí, nebude existovat odolná společnost. Protože nevhodné používání digitálních technologií může negativně ovlivnit naše psychické i fyzické zdraví. Protože na digitálním zdraví nás všech záleží <3.
Jaký přínos pro město má váš projekt?
Náš projekt pomáhá Praze pečovat o digitální zdraví obyvatel*ek a budovat odolnější společnost. Digitální well-being je klíčové téma podporované mj. Radou EU. Školy (ZŠ, SŠ) svou roli v této oblasti začínají pomalu plnit, vnímáme však, že město může nabídnout podporu dalším cílovým skupinám, které ji systematicky postrádají. Podpora v této oblasti přispěje k lepší (nejen) digitální pohodě občanů*ek, což ovlivňuje celkovou dynamiku i chod města.
Zaměřujeme se na osvětu, sdílení, inspiraci i normalizaci témat spojených se zdravým pohybem v online/digitálním prostoru. Praha tak může ukázat, že jí záleží na digitálním zdraví svých obyvatel*ek a je připravena řešit toto aktuální téma systémově a inovativně. Naše aktivity mohou přispět k prevenci digitálního vyhoření, posílení digitálních kompetencí a podpoře uvědomělého využívání technologií. Společně můžeme vytvořit prostředí, kde se lidé cítí dobře nejen offline, ale i online.
Jak získáte své zákazníky? (jak si je definujete, jak s nimi budete komunikovat, jak jim produkt prodáte?)
Naše cílová skupina jsou mladí dospělí, kterým systematická podpora v oblasti digitálního well-beingu chybí. S cílovou skupinou komunikujeme skrze sociální sítě, workshopy, vzdělávací programy a spolupráci s různými organizacemi - do budoucna snad i městskými částmi :) - a v blízké době skrze web Digital Haven. Díky tomu se dostáváme přímo k lidem, kteří naši pomoc potřebují.
Komunikaci stavíme na autenticitě, vizuální atraktivitě a jazyce blízkém naší cílové skupině. Sdílíme užitečný obsah, inspirujeme a v rámci našich pravidelných akcí nebo podcastů otevíráme diskuzi o digitálním well-beingu. Produkt bychom pravděpodobně prodávali formou členství nebo předplatného do jednotlivých svépomocných skupin. Klíčová je pro nás důvěra a dlouhodobé vztahy s komunitou. Cílem není jen prodej, ale budování prostoru, kde se lidé mohou vzdělávat, sdílet zkušenosti a získávat podporu v oblasti digitálního zdraví.
Jaká je finanční rozvaha vašeho řešení?
Naše finanční rozvaha stojí na kombinaci příjmů z placeného členství/předplatného a případné podpory ze strany města či jiných organizací/institucí. Náklady zahrnují testování metodiky v nové formě - svépomocných skupin, školení facilitátorů*ek, marketing a provozní výdaje.
Dlouhodobě chceme vytvořit udržitelný model, kde část aktivit bude financována účastnickými poplatky a spolupracujícími organizacemi, což nám umožní nabízet podporu i těm, kteří si ji nemohou dovolit. Předpokládáme postupný růst, kdy se WOM (word of mouth) efekt a zvyšující se povědomí o existující podpoře digitálního well-beingu odrazí v rostoucí poptávce.
Investice do tohoto řešení přináší nejen finanční návratnost, ale i dlouhodobý společenský přínos, skrze rozvíjení digitálních kompetencí a odolnosti mladých dospělých, což má pozitivní dopad na zdraví, duševní pohodu i produktivitu společnosti jako celku.
Jaké externí zdroje a v jaké výši potřebujete na zajištění prvního roku provozu?
Zdroje by se odvíjely od počtu a intenzity otevřených svépomocných skupin. Náklady na první svépomocnou skupinu, která bude probíhat 3 měsíce (1x/14 dní) jsou individuální, náklady však odhadujeme následujícím způsobem.
>Zaškolení facilitátorů a zaučení do otestované metodiky (hromadné zaškolení více facilitátorů na jednou) cca 5.000-20.000Kč (podle počtu facilitátorů)>Prostory, kde se budou skupiny konat. Pokud by se jednalo o prostory poskytnuté městem/organizací, počítáme se zvýhodněnou cenou (Např. Viadukt Karlín) 0-6.000 Kč.>Podpora facilitátorů od nás během trvání svépomocných skupin cca 6.000 Kč/facilitátor>Náklady na marketing a propagaci (sociální sítě, newslettery, tisk plakátů apod.) 15.000-25.000.>Náklady na materiály, které se použijí při skupině 500 - 2.000Kč.>Odměna pro facilitátory 6.000-15.000Kč/facilitátor.
Organizační, administrativní a komunikační podpora 15.000-30.000 Kč.>Evaluace10.000-20.000 Kč.
Dohromady 57.500 - 124.000 Kč za počáteční běh.
Co nyní potřebujete k realizaci v příštích 6 měsících?
Klíčové bude navázání spolupráce s alespoň jednou městskou částí nebo organizací, která by podpořila testování svépomocných skupin. Současně bychom proškolili 1–3 facilitátory*ky, které bychom naučili naši ověřenou metodiku, zaškolili je v pravidlech skupiny apod. Výběr by probíhal formou jednoduchého výběrového řízení nebo oslovení konkrétních aktivních jedinců z naší komunity. Zaškoleným facilitátorům*kám bychom po celou dobu testování poskytovali podporu.
Pro organizaci setkání potřebujeme uzavřený prostor s kapacitou cca 20 lidí, (například sál či místnost v knihovně). 10-17 účastníků*ic skupiny - nabídku bychom šířili přes sociální sítě Digital Haven a spolupracující organizace.
Průběžně bychom prototyp evaluovali pomocí námi navržených formulářů nebo focus groups s účastníky skupin ale také s jednotlivými facilitátory*kami, abychom mohli případné nedostatky iterovat.
Kam jste se s týmem posunuli během soutěže Nakopni Prahu? S kým jste díky Nakopni Prahu navázali kontakt / spolupráci?
S týmem jsme rozvíjeli nápad svépomocných skupin, navazovali na naše zkušenosti a odpilotované workshopy. Představovali si, jak by takový systém mohl fungovat, jaké aktéry do něj zapojit.
Na prvním setkání Nakopni Prahu jsme se seznámili s koordinátory Nakopni Prahu a inspirujícími týmy, které se do Nakopni Prahu přihlásili. Na workshopech nasbírali nové know how z oblasti fungování města a dalších oblastí. Co se mentorů*ek týče, jsme v komunikaci s Ivou Seigertschmidovou z OICT, na kterou nás přesměrovala Vendula z Nakopni Prahu. Vzhledem k tomu, že je náš projekt poměrně specifický, nebyli jsme si jistí, koho z mentorů*ek ideálně oslovit. V průběhu týdne jsme měli schůzku s Eliškou Radinovou, produktovou manažerkou OCIT, na kterou nás Iva odkázala. Ta nás nasměrovala na paní Zuzanu Drhovou z PII a zmínila spoustu dalších lidí, kterým se můžeme zkusit ozvat. Momentálně zvažujeme, koho z navržených bude nejvhodnější kontaktovat. :)