detail projektu

← všechny projekty
Gearfix
další projekt →
Otevřít prezentaci
Gearfix
Gearfix
Životní prostředí
Představte krátce tým. Co si slibujete od účasti v inovačním maratonu? O jaké přednášky byste v rámci programu stáli?
Jsme dva osvětlovači, kteří budují GearFix – platformu pro opravy a recyklaci. GearFix auto bude jezdit po městech, nabízet opravy na místě a šířit osvětu o udržitelnosti a opravách místo vyhazování.
Představte svůj nápad (projekt). Co a jak nápadem řešíte. Jaký má nápad přínos pro město.
Redesign na míru Náš nápad spočívá ve vytvoření platformy, která propojí uživatele s dodavateli – nadšenci do upcyklace, designéry, studenty oděvních škol apod. Uživatel jednoduše vyfotí své obnošené či rozbité oblečení, zadá své představy (možné propojit s AI modelem jako Fitin) a vytvoří poptávku. Následně obdrží nabídky na přešití, opravu (rebrand) nebo potisk oblečení dle svého desingnu. Pak má dvě možnosti: 1. Nechat si upravený kousek pro sebe. 2. Nabídnout ho k prodeji přímo na naší platformě a získat procentuální podíl ze zisku. Přínos to má i pro secondhandy a sběrny textilu. Zákazníci si budou moci vybrat z dlouho neprodaných kusů, rovnou je prostřednictvím obchodu zaslat na naši platformu a my je upravíme podle jejich představ. Poté se jim vrátí zpět jako unikátní designový kousek. Tento koncept podporuje cirkulární ekonomiku, snižuje textilní odpad a motivuje více lidí k udržitelnému nakupování.
V jaké fázi se nápad (projekt) nachází? (neověřený / ověřený nápad, rozpracovaný / zavedený projekt)
Náš nápad je ve fázi příprav – provádíme rešerše, navazujeme spolupráce a vedeme dialogy, abychom vytvořili co nejfunkčnější a nejpřínosnější platformu.
Pro koho je projekt určený, definujte cílovou skupinu.
Naší cílovou skupinou jsou nejen nadšenci do slow fashion, ale i běžní spotřebitelé, kteří se o udržitelnost příliš nezajímají. Chceme jim ukázat, že upcyklace a opravy mohou být nejen ekologické, ale i ekonomicky výhodné – například díky možnosti cashbacku. Zároveň cílíme na secondhandy, sběrny textilu a kreativce, kteří se věnují redesignu oblečení.
Plánujete zapojit komunitu nebo cílovou skupinu během vývoje projektu?
Určitě. Za prvé kvůli propagaci a natáčení video příběhů jednotlivých kusů oblečení, které ukážou jejich cestu proměny. Zároveň chceme vést dialogy s uživateli i dodavateli, abychom zjistili, jak platformu co nejlépe zpřehlednit a zjednodušit, aby byla pro všechny co nejpřehlednější.
Jaké jsou existující alternativy k nápadu (projektu) a v čem vnímáte, že je vaše řešení inovativní? Kde jste se inspirovali?
Existují designové dílny pracující s použitými materiály, ale chybí platforma, kde si lidé mohou nechat přešít své oblečení dle vlastních představ a získat cashback. Inspirovali jsme se mobilní dílnou Patagonie, původně jsme plánovali něco podobného, ale postupně se nápad rozvinul v propojení uživatelů s designéry a secondhandy pro udržitelnou upcyklaci.
Kde vnímáte největší překážky z pohledu realizace a z pohledu uplatnění?
Přinášíme poměrně komplexní řešení, které bude nutné rozfázovat. Další výzvou je zázemí, které zatím nemáme, ale jednáme o něm. Klíčové také bude najít co nejjednodušší způsob propojení uživatelů a vytvoření databáze.
Představte váš tým. Jaké jsou silné a slabé stránky, jaké je zkušenost týmu s danou problematikou.
Jsme kolegové Jan a Vojtěch. Spojila nás touha pro smysluplné podnikání. Silné stránky jsou technické vzdělání, cílevědomost, humor a doufejme že i kreativita. Slabé stránky jsou malá zkušenost s podnikáním a nahlížení na věci občas až moc jednoduše. O danou problematiku se zajímáme / vnímáme dlouhodobě, ale ve volném čase.
Jaká je osobní motivace týmu se danému problému (příležitosti) věnovat?
Jan toužil po vytvoření vlastní oděvní značky, zatímco Vojtěcha inspirovala myšlenka mobilní dílny firmy Patagonia. Společně jsme dospěli k tomu, že náš projekt by mohl mít skutečný přínos. I když se pohybujeme v komunitě ekologicky smýšlejících lidí, často jim chyběla motivace nebo možnost využít potenciál rebrandu či redesignu textilu. Proto chceme proces udělat co nejjednodušší.
Proč byste měli být vybráni mezi TOP 10 nápadů (projektů)?
Věříme, že v rámci Nakopni Prahu vzniká mnoho zajímavých projektů, a doufáme, že i my mezi ně patříme. Rádi bychom postoupili dál, protože náš projekt může na trh přinést něco, co zde dosud chybí – jednoduchý a dostupný způsob, jak dát oblečení nový život, dle vašich požadavků.
Jaký přínos pro město má váš projekt?
Nabídneme exkluzivní možnost secondhandům, zákazníkům a textilním sběrnám, jak získat peníze a zároveň šetřit přírodu. Uživatelé si budou moci nechat přešít / rebrandnout unikátní kousek na míru. Podpoříme tím cirkulární ekonomiku a vytvoříme příležitosti k přivýdělku v segmentu, kde je obtížné najít kreativní brigádu. Zároveň to bude skvělý odrazový můstek pro začínající designéry, kteří si tím rozšíří portfolio a naučí se vést dialog se zákazníky.
Jak získáte své zákazníky? (jak si je definujete, jak s nimi budete komunikovat, jak jim produkt prodáte?)
Naší vizí je oslovit nejen lidi se zájmem o módu, ale i ty, kteří o udržitelnosti dosud příliš nepřemýšleli. Chceme značku propagovat prostřednictvím sociálních sítí, kde máme připravené různé příběhy k natočení. Plánujeme spolupráci se secondhandy, reklamu i tradiční letáčky v prodejnách s odkazem na naše stránky. Pravidelně se chceme účastnit na městských akcích a veletrzích, kde budeme prezentovat přešité kousky vytvořené přes naši platformu. Klíčové pro nás je co nejpřímější a nejbezpečnější komunikace – ať už přes zprávy na webu, sociální sítě nebo další kanály. Jak už jsme zmiňovali, rozběhnout prodej čistě skrze naši platformu bude zpočátku náročné, ale vnímáme to jako běh na dlouhou trať. Plánujeme proto aktivně oslovovat secondhandy, kde bychom mohli nabízet přešité kousky vytvořené našimi uživateli. Tím bychom nejen podpořili cirkulární ekonomiku, ale také zvýšili povědomí o naší službě a usnadnili lidem přístup k jedinečným, upcyklovaným produktům.
Jaká je finanční rozvaha vašeho řešení?
Základní měsíční náklady. Provoz webu, vytvoření základního inzertního / dodavatelského webu ve wordpressu – 2 000 Kč. Zázemí – 7 000 až 25 000 Kč. Marketing a reklama (Meta Ads, letáky) – 10 000 Kč. Další provozní náklady (doprava, administrativa, menší vybavení apod.) – 3 000 Kč. Celkový měsíční rozpočet. Minimum (čistě online platforma): 15 000 Kč/měsíc. S vlastním zázemím (nižší odhad): 22 000 Kč/měsíc. S vlastním zázemím (vyšší odhad): 40 000 Kč/měsíc. Roční provozní náklady. Minimum (bez zázemí) - 180 000 Kč ročně. Se zázemím (nižší odhad) - 264 000 Kč ročně. Se zázemím (vyšší odhad) - 480 000 Kč ročně. Další náklady (jednorázové nebo variabilní). Počáteční investice do komplexnějšího webu, logistiky a systému – 50 000 Kč. Vlastní vybavení - 50 000 Kč. Nicméně díky modelu poptávky a nabídky může být šití a úpravy realizovány přímo u lidí, kteří mají doma potřebné vybavení a chtějí si přivydělat. Proto tyto ceny mohou být velmi proměnlivé.
Jaké externí zdroje a v jaké výši potřebujete na zajištění prvního roku provozu?
V předchozí odpovědi jsme zmínili odhadované náklady. Samozřejmě, finanční podpora ze soutěže by nám výrazně pomohla, ale počítáme i s dalšími možnostmi financování. Mohli bychom navázat spolupráci s větší firmou nebo s městem, které by projekt podpořilo. Externí zdroje bychom se snažili získat na více frontách. Zároveň do projektu investujeme vlastní finance i čas. Ten je odnepaměti jedna z nejcennějších investic.
Co nyní potřebujete k realizaci v příštích 6 měsících?
Dokončit webové stránky a implementovat co nejvíce funkcí s minimálními náklady při zachování kvality. Zajistit zázemí pro přešívání. Zaměřit se na sociální sítě a přímé oslovování klientů. Vytvořit první produkty.
Kam jste se s týmem posunuli během soutěže Nakopni Prahu? S kým jste díky Nakopni Prahu navázali kontakt / spolupráci?
Během soutěže jsme přišli s řadou nových nápadů a hned na úvodní akci jsme přehodnotili naše cíle i směr, kterým se chceme ubírat. Workshopy nám pomohly získat lepší představu o tom, jak náš projekt uchopit a dál rozvíjet. Hlavně jsme si začali uvědomovat, že tvoříme něco plnohodnotného – a co je nejdůležitější, že je to skutečně realizovatelné. Dostali jsme i dost zajímavých feedbacků, které to postupně posunuli tam, kde je to dnes. Navázali jsme kontakt s organizátorkou Zuzanou Drhovou, Pavlem Chmátalem, Miladou Karasovou, Markem Menclem, vítězkou minulého ročníku Nelou Petrovou i dalšími účastníky, se kterými jsme mohli sdílet své myšlenky a inspirovat se navzájem.