detail projektu

← všechny projekty
Regulátor Energetických Výkyvů
další projekt →
Otevřít prezentaci
Regulátor Energetických Výkyvů
AMAŘIČ
Energetika a budovy
Představte krátce tým. Co si slibujete od účasti v inovačním maratonu? O jaké přednášky byste v rámci programu stáli?
Jsme studenti městského inženýrství a krajinářské architektury. Naším cílem je správné fungování veřejného prostoru. Zajímá nás automatizace služeb, které tyto místa vyžadují, ale mohou i nabízet.
Představte svůj nápad (projekt). Co a jak nápadem řešíte. Jaký má nápad přínos pro město.
Jmenujeme se Ota a Filip. Oba studujeme obory zabývající se veřejným prostorem. Náš nápad reaguje na jednoduchou, ale nesmyslnou skutečnost. Jako stát budu udělovat vysoké dotace na obnovitelné zdroje – energie mám občas v síti moc – státní distributor ČEPS se obává blackoutu a tak zaplatí komukoliv, kdo energii spálí – draze vyrobená energie se vypouští v podobě tepla do atmosféry. Absurdní, že? Navrhujeme zprostředkovat energii veřejnosti formou interaktivní instalace. Přijde nám omezující se upínat na jediné řešení, využití je totiž řada: pohyblivá socha, fontána, kompostovací přístroj, ohřívání bazénů,... Čím více přístroj zpotřebuje, tím více na sebe vydělá. Přístroj také doplňuje projekt PCOE, ohledně sdílení solárních panelů. Město Praha by mohlo jít ostatním příkladem, jak se z přebytečné energie nehroutit, a tutlat její maření, ale naopak se radovat, že je více než zadarmo. Dále bychom vytvořili jednoduchý AI algoritmus na předpověď výroby energie z obnovitelných zdrojů.
V jaké fázi se nápad (projekt) nachází? (neověřený / ověřený nápad, rozpracovaný / zavedený projekt)
Na projektu pracujeme bezmála tři měsíce. Vycházíme z veřejně dostupných, ověřených, dat a konkrétních informací od odborníků. Současná situace se nevyřeší jedním přístrojem. Proto se především zaměřujeme na koncept a osvětu občanů. Princip se dá jednoduše replikovat. Máme vyhlídnutá místa, kterým by náš výtvor prospěl.
Pro koho je projekt určený, definujte cílovou skupinu.
Míříme na městské části, které hledají způsob oživení svých prostorů. Dále na developery, kteří vystavují nové čtvrtě a mohli by kompenzovat svůj nadbytečný příspěvek do sítě (z fotovoltaik). Další cílovou skupinou jsou komunity a společnosti, které zajímá jejich okolí.
Plánujete zapojit komunitu nebo cílovou skupinu během vývoje projektu?
Náš nápad stojí na myšlence dostat lidi do ulic a podporovat komunity, pro které by byl přístroj přínosný.
Jaké jsou existující alternativy k nápadu (projektu) a v čem vnímáte, že je vaše řešení inovativní? Kde jste se inspirovali?
Alternativa našeho nápadu je samozřejmě v současnosti operující mařič energie. Naše zařízení ale inovativně využívá obecně drahou energii pro službu lidem a obohacuje veřejný prostor unikátním způsobem.
Kde vnímáte největší překážky z pohledu realizace a z pohledu uplatnění?
Za největší překážku považujeme shánění firmy, která by mohla realizovat nápady. Další překážkou může být samotné jednání s městskými částmi o zakomponování tohoto prvku do konkrétního prostoru. Uvědomujeme si také, že problém, který chceme tímto prvkem řešit, je komplexní a složitý na vysvětlení. Proto bude potřeba vymyslet formu názorného předání informací.
Představte váš tým. Jaké jsou silné a slabé stránky, jaké je zkušenost týmu s danou problematikou.
Jsme studenti vysokých škol, tudíž máme spoustu elánu, ale realtivně málo zkušeností. Věříme, ale že to co nevíme se naučíme a douáme, že právě zde. K ekologickému a ekonomickému přístupu máme od srdce blízko. Oba známe spoustu tvořivých a zkušených lidí z praxe, kteří jsou nám ochotni pomoci dotáhnout tento nápad dokonce. „Praxe je nejlepší učitelka.“ - Marcus Tullius Cicero
Jaká je osobní motivace týmu se danému problému (příležitosti) věnovat?
Jako studenti městského inženýrství a krajinářské architektury bychom tímto chtěli zlepšit veřejný prostory našeho okolí a získat užitečné zkušenosti při jednání s městskými částmi.
Proč byste měli být vybráni mezi TOP 10 nápadů (projektů)?
Řešíme totiž skutečný a aktuální problém, který ale lze právě teď podchytit a nenechat vyhnít. Každým rokem se zvyšuje podíl energie z obnovitelných zdrojů a doufáme že tomu takto bude to tak i dále. Nebojíme se žádné výzvy a hrdě se za náš nápad chystáme postavit a dotáhnout ho do konce.
Jaký přínos pro město má váš projekt?
Náš navrhovaný prvek by ve veřejném prostoru mohl sloužit různými způsoby. Hlavně by ale měl veřejný prostor obohatit o zajímavou instalaci, která nebude mít pouze jedno využití, ale bude zároveň přispívat k řešení rostoucí problematiky energetických spiků a tím rozšířit možnosti budování obnovitelných zdrojů.
Jak získáte své zákazníky? (jak si je definujete, jak s nimi budete komunikovat, jak jim produkt prodáte?)
Náš projekt se zaměřuje hlavně na městské části a popřípadě developery nebo komunity. Hlavním způsobem jak je oslovit by bylo osobní jednání na úřadech, zastupitelstvech, výboru pro územní rozvoj nebo komisích pro energetiku a životního prostředí. Město by dále mohlo apelovat na majitele veřejných prostor a nabídnout zakomponování těchto prvků na jejich pozemky.
Jaká je finanční rozvaha vašeho řešení?
Cena jednotlivých instalací se může výrazně lišit v závislosti na jejich velikosti a povaze. Pojďme tedy nastínit pouze ty položky, které již známe. Je potřeba vybrat a zaplatit práci designéra a technika. Dále je nutné rozvést technické sítě v rámci revitalizace okolí a pokrýt náklady na dělnické práce při konstrukci. Pokud by pozemek patřil například městské části, která by stavbu financovala, proces by byl jednodušší. Údržbu jsme zvažovali tak, že by se mohla financovat z toho, co bude přístroj schopen vygenerovat. Pokud by byla instalace navržena správně, mohla by se stát ikonickým prvkem a například podnítit vznik eventů, které by generovaly další finanční prostředky. Naším cílem je inspirovat společnost k tomu, jak odlehčit energetické síti a zároveň státní pokladně.
Jaké externí zdroje a v jaké výši potřebujete na zajištění prvního roku provozu?
Pro realizaci projektu v průběhu šesti měsíců potřebujeme zadat zakázku programátorům na vytvoření algoritmu a veřejně přístupné stránky pro předvídání výroby energie z obnovitelných zdrojů v závislosti na počasí a zpracování dat o spotové ceně energie. Dále je třeba jednat s námi již vytipovanou městskou částí nebo soukromníkem o zájmu o tento prvek. Poté je nutné určit konkrétní umístění a funkci prvku tak, aby co nejlépe sloužil danému místu. Nakonec je třeba ve spolupráci s konkrétní osobou vybrat designéra a firmu, která by dílo zhotovila.
Co nyní potřebujete k realizaci v příštích 6 měsících?
Stále sbíráme části skládanky jak prvek zhmotnit. Jsou ještě potřeba konzultace s lidmi, kteří nás mohou posunout o kousek dál. Výhodou ale je, že instalace ve veřejném prostoru vznikají často. Náš nápad je nadstavba, která pozvedne dílo o další level výš. Přijde nám realistické se vejít s prací odborníků do částky hlavních cen. Další externí náklady se skutečně odvíjejí od konkrétní situace a možností investora.
Kam jste se s týmem posunuli během soutěže Nakopni Prahu? S kým jste díky Nakopni Prahu navázali kontakt / spolupráci?
Do soutěže jsme přišli pouze s nápadem a vizí řešit problémy energetických špiček ve veřejném prostoru tak, aby se energie jakýmkoliv způsobem využila lépe, než je tomu teď. Po přihlášení jsme navázali kontakt s předním odborníkem na energetiku, který mám pomohl projekt usměrnit do realizovatelnější podoby. Dále máme možnost realizace algoritmu konzultovali s programátory, se kterými bychom dále mohli navázat i spolupráci, která by vedla k vytvoření aplikace.
Otázky poroty

jana-sramkova
Máte v plánu vytvořit veřejně přístupnou instalaci (např. v rámci DOX nebo Signal Festivalu), která by koncept přiblížila veřejnosti...jako formu testu?
Otestovat popularitu našeho konceptu formou dočasné instalace by nám mohlo jedině pomoct. Následné vyjednávání s městskými částmi a obcemi by bylo názornější a hmatatelnější.