Fasády porostlé mechem, lišejníkem a popínavkami
Jungle Facade
Energetika a budovy
Představte krátce tým. Co si slibujete od účasti v inovačním maratonu? O jaké přednášky byste v rámci programu stáli?
Vystudovali jsme ČZU a kombinujeme znalosti z udržitelných technologií a stavebnictví. Chceme si ověřit proveditelnost fasád v praxi s nejlepším partnerem pro udržitelnost a velký dopad - město.
Představte svůj nápad (projekt). Co a jak nápadem řešíte. Jaký má nápad přínos pro město.
Chceme oživit městské prostory, které nejsou vhodné pro stromy, pomocí mechů a popínavých rostlin. Cílem je proměnit "hluchá místa" jako protihlukové stěny, podchody, zdi, sloupy a mostní konstrukce v živoucí součásti městského prostředí. Dokážeme přispět k estetice, zlepšení kvality ovzduší, ochlazování ulic a budov, odrazování sprejerů a zmírnění tepelných ostrovů. Popínavky a mechy jsou nejen levnější na pořízení a údržbu než stromy, ale jejich přínos je srovnatelný se stromy.
Existují mechy, které jsou odolné vůči znečištění a delšímu suchu. Po dešti se nasáknou vodou a rychle se oživí. Dokážou absorbovat více CO2 než stromy a vyrostou během 12 týdnů. Popínavky vynikají rychlým růstem a jsou schopny vytvořit až 2x větší listovou plochu než stromy. Poskytují stín a nepotřebují zavlažování, ani hnojení. Za cenu jednoho stromu lze vysadit až 240 m² mechů nebo 57 popínavek. Dokážeme ochladit budovy až o 4 stupně a ulice až o 15 stupňů, což může snížit náklady na klimatizaci o 30%.
V jaké fázi se nápad (projekt) nachází? (neověřený / ověřený nápad, rozpracovaný / zavedený projekt)
Ověřený nápad. Máme zkušenost s aplikací mechů a popínavek v zahraničí, v podobných, ale více rurálních nebo vlhčích podmínkách. Máme nastudované studie ze zahraničí. Potřebujeme referenční pilotní projekt v ČR, kde bychom změřili výsledky v reálném městském prostředí. Zároveň městské instituce mohou zajistit nejlepší kontinuitu aktivit a dlouhodobé zmírnění dopadu klimatických změn.
Pro koho je projekt určený, definujte cílovou skupinu.
Projekt je určený pro města, městské části a městské firmy, které se podílejí na plnění klimatických strategických cílů. Jeho cílem je podpořit instituce, které pracují na ochlazování ulic, úsporách energie, výsadbě a správě zeleně, a na zlepšování kvality ovzduší. Umíme poskytnout knowhow a materiály nezbytné pro úspěšnou aplikaci mechů a popínavek v městském prostředí.
Plánujete zapojit komunitu nebo cílovou skupinu během vývoje projektu?
Rozhodně. Potřebujeme zjistit, jaká je přesná potřeba městských institucí a jakým způsobem s ní můžeme pracovat. Zároveň je možné zapojit komunity na rozšíření a propagaci zazeleňování města. Například soutěž mezi městskými částmi (příklad z Holandska: odstraňování dlažebních kostek z předzahrádek a nahrazování zelení, přičemž města poskytují sazenice a pomáhají z odvozem dlaždic).
Jaké jsou existující alternativy k nápadu (projektu) a v čem vnímáte, že je vaše řešení inovativní? Kde jste se inspirovali?
Popínavky ve městě: Belgie, CityTree (Praha), Libanon, Miláno, Paříž.
Mechové filtry ve městě: GreenCity Solution v Německu.
Mechové zdi a fasády: Japonsko, Island, Holandsko (Respyre).
Aplikace mechů není příliš rozšířená, ale experimentuje se s nimi po celé Evropě. Popínavky získávají opět na oblibě i ve městech a my je chceme využít jako dostupný a levný prostředek v boji s přehříváním.
Kde vnímáte největší překážky z pohledu realizace a z pohledu uplatnění?
1. Najít klienty ve státní správě, na kterou se chceme zaměřit a přesvědčit je o nezbytnosti a trendu mechů a popínavek
2. Nadefinovat produkt a business model, který je škálovatelný a finančně udržitelný
3. Aktuální odstup některých zahraničních vlád a administrativ od podpory zelených strategií. Doufáme, že Praha se navzdory trendům v jiných zemích stane lídrem v oblasti zelených inovací
Představte váš tým. Jaké jsou silné a slabé stránky, jaké je zkušenost týmu s danou problematikou.
Kateřina, zemědělská inženýrka se zaměřením na tropy a subtropy. Zkušenost ze startupů, IT a humanitárních projektů v zahraničí. Nadšená zahradnice bez zahrady, s ambicemi.
Petr, krajinný inženýr ze zaměřením na zelené střechy. Státní úředník ve strategických investicích a správě budov. Zahradník se zahradou.
Oba silně zainteresovaní do udržitelnosti, adaptace na klimatické změny a jejich prevenci
Jaká je osobní motivace týmu se danému problému (příležitosti) věnovat?
Jsme nadšení pro zelené a inovativní technologie. Sledujeme globální trendy a hledáme způsoby, jak je uplatnit v českém prostředí – ať už na zahradě, nebo ve větším měřítku. Sdílíme obavy z budoucnosti bez účinných opatření ke zpomalení klimatických změn. Nacházíme se v životní fázi, kdy chceme realizovat vlastní projekt, který bude mít smysl. Chceme být aktivní, angažovaní a mít pozitivní dopad.
Proč byste měli být vybráni mezi TOP 10 nápadů (projektů)?
Náš projekt je rychle realizovatelný, není náročný na přípravu a zdroje a bude mít rychlé a efektní výstupy. Jsme motivovaní, máme kapacitu se projektu věnovat, téma je nám blízké a víme, co děláme. Projekt bude mít dlouhodobý pozitivní dopad na město a jeho obyvatele, na kvalitu života. Nehrozí téměř žádná rizika. Náš plán zapadá do Pražských i globálních strategií, je inovativní a škálovatelný.
Jaký přínos pro město má váš projekt?
Projekt zapadá do Klima plánu Prahy, kde pozitivně zasahuje hned do několika kategorií: snížení spotřeby tepla, snížení spotřeby pitné vody na zalévání zeleně, adaptace na změny klimatu u veřejných budov (zazelenění, izolace, tepelné ostrovy), změna nepropustných ploch na modrozelené (zazelenění hluchých míst), výsadba stromů (může být nahrazeno mechy a popínavkami).
Mechy a popínavky dokážou zazelenit místa, která nejsou pro stromy vhodná. Dokážou významně absorbovat CO2, pohlcují prach, opticky izolují, ochlazují povrchy a okolí, zadržují vodu, působí jako antigrafiti a zlepšují mikroklima na nehostinných místech (podchody, mostní konstrukce, protihlukové stěny, bariéry, tunely).
9m2 mechové plochy na zdi dokáže: vyrůst za 12 týdnů, ochladit vzduch o -4°C, vyfitrovat 5000m3 vzduchu/h, zredukovat 82% prachových částic, absorbovat 342kg CO2 za rok.
Popínavka vytvoří 2x tolik zelené plochy za 1/2 času co strom, nepotřebuje pozemní úpravy pro kořeny, hnojit, ani kapkovou závlahu.
Jak získáte své zákazníky? (jak si je definujete, jak s nimi budete komunikovat, jak jim produkt prodáte?)
Náš ideální zákazník je město, městská část či firma. Nabízíme hodně zeleně za nízké pořizovací náklady. Komunikace se nimi bude probíhat prostřednictvím konzultací, workshopů a ideálně i praktických ukázek využití produktu v městském prostředí. V současné době máme příklady použití v praxi pouze z našich soukromých ne-městských povrchů/zahraničí/studií, naším cílem je však otestovat a demonstrovat růst mechů a popínavých rostlin na různých plochách a stanovištích v Praze přímo cílovým zákazníkům. Nabízíme řešení, které poskytne rozsáhlé zelené plochy za nízké investiční náklady, s ještě nižšími provozními výdaji na údržbu (běžky). Ve srovnání s klasickými listnatými stromy jsou náklady na údržbu téměř nulové. Při prodeji produktu je nutné respektovat zákon o veřejných zakázkách a případně i interní předpisy organizací týkající se veřejných nákupů. Princip 3E je při porovnání pořizovacích nákladů, nákladů na údržbu a celkové efektivity produktu plně naplněn.
Jaká je finanční rozvaha vašeho řešení?
Náklady na vývoj a testování (pilotní projekt v městském prostředí - aplikace mechu a popínavek na 20m2): 50.000,-
Náklady na zdokumentování a publikaci (vytvoření guidelines pro aplikaci a údržbu mechů a popínavek v městském prostředí): 50.000,-
Náklady na formální založení firmy: 15000,-
Prodej:
a) Kompletní řešení - konzultace, projekt ve vybrané lokalitě, výběr vhodných rostlin, aplikace, údržba
b) Aplikace - Konzultace, projekt ve vybrané lokalitě, výběr vhodných rostlin, aplikace, předání knowhow na zajištění údržby
c) Školení - předání guidelines, workshop na aplikaci a údržbu vlastními zdroji (+ prodej mechové směsi)
d) Prodej mechové směsi/mechového betonu - v ČR neexistuje dodavatel živého mechu/spór. Máme vlastní recepturu a schopnost dodat mix vhodných mechů a živin pro úspěšný růst.
e) Prodej mechového brandingu (nápis na mech.zdi)
Nemáme žádné externí investory, pouze vlastní úspory, které jsme ochotni do projektu investovat a založit funkční a životaschopnou firmu.
Jaké externí zdroje a v jaké výši potřebujete na zajištění prvního roku provozu?
Potřebujeme pomoci s:
- poskytnutí ploch a stanovišť od města pro demonstraci pilotního projektu
- právní konzultace na založení firmy a patentu-
Poradenství pro veřejné zakázky a tendry
- Prostory na skladování materiálu a nářadí
- Odborné konzultace s experty na veřejnou zeleň
Nepotřebujeme nutně externí finanční investice - věříme, že projekt je životaschopný, velmi rychle rentabilní a jsme prozatím schopni investovat vlastní zdroje.
Co nyní potřebujete k realizaci v příštích 6 měsících?
1. Poskytnutí plochy a vhodných stanovišť pro pilotní projekt2. Kooperace s danou institucí (Magistrat, TSK, DP), synergie v realizaci (například zalévání popínavek v počáteční fázi)3. Vyjasnění právních otázek ohledně založení firmy4. Průzkum trhu a zajištění dodavatelů jednotlivých surovin, rostlin a materiálu
5. Nákup/půjčení materiálu a nářadí, zajištění logistiky
6. Sklad materiálu
7. Dokumentace jednotlivých kroků, postupů a výstupů
8. Vytvoření guidelines na základě dostupných studií a vlastních poznatků a pozorování z praxe v městském prostředí
9. Patent na mechovou směs
10. Webové stránky
Kam jste se s týmem posunuli během soutěže Nakopni Prahu? S kým jste díky Nakopni Prahu navázali kontakt / spolupráci?
Posunuli jsme se od dlouhodobé teoretické ambice inovovat a podnikat v oblasti životního prostředí do fáze, kdy formujeme vlastní firmu a představujeme konkrétní službu. Tento přechod od konceptu k realizaci díky Nakopni Prahu znamená zásadní krok směrem k praktickému uplatnění našich vizí. Vytváříme řešení, které reflektuje naše hodnoty a zároveň přispívá k udržitelnosti. Jsme nadšení. Nakopli jsme především sami sebe.
Povedlo se nám spojit a probrat náš projekt s následujícími mentory:
Matěj Chytil - konzultace ohledně služby, klimaplánu Prahy, strategie
Tereza Sobotková - konzultace v oblasti spolupráce s Point One, ČZU, a jak dál inkubovat projekt
Eliška Bajgarová - možnost přesahu do EIT Urban Mobility
Otázky poroty
Máte plán, jak přesvědčit město nebo MČ k instalaci prvního pilotu, pokud budou mít obavu z vandalismu, údržby nebo estetického výsledku?
Zatím bez odpovědi.