detail projektu

← všechny projekty
Živé okapové svody
další projekt →
Otevřít prezentaci
Živé okapové svody
Živé svody
Životní prostředí
Představte krátce tým. Co si slibujete od účasti v inovačním maratonu? O jaké přednášky byste v rámci programu stáli?
Jaké je vaše řešení? Rozhodně zcela nové. Máme několik variant systému, který dokáže přenášet vodu mezi okapovym svodem a vegetační nebo sběrnou nádobu. Voda je přenášena bez jakékoliv přidané
Představte svůj nápad (projekt). Co a jak nápadem řešíte. Jaký má nápad přínos pro město.
Živé svody jsou inovativní systém pro efektivní využití dešťové vody. Využívají přirozený princip spojených nádob k přesměrování vody z okapů do nádrží, vegetačních nádob, záhonů nebo dalších míst bez potřeby čerpadel či elektřiny. Tento systém nejen šetří vodu a energii, ale zároveň podporuje zavlažování rostlin, snižuje odtok do kanalizace a přispívá ke zlepšení mikroklimatu. Živé svody mohou být integrovány do městských i soukromých prostor. Jsou praktickým a ekologickým řešením pro moderní hospodaření s dešťovou vodou. V městském prostředí je dostupnost vody pro vegetaci omezená, což výrazně zvyšuje náklady na její údržbu. Efektivní využití dešťové vody může snížit výdaje na závlahu – hlavní položku v péči o vegetační nádoby – až o 90 %. Podpora vegetace v náročných/složitých lokalitách – systém umožňuje umístit zeleň tam, kde by to jinak bylo obtížné kvůli vlastnickým vztahům, legislativě či ochranným pásmům.
V jaké fázi se nápad (projekt) nachází? (neověřený / ověřený nápad, rozpracovaný / zavedený projekt)
Náš nápad je nejen ověřený, ale i plně funkční. Systém testujeme již více než 3 roky, během nichž jsme vyvinuli několik prototypů, které neustále vylepšujeme a optimalizujeme na základě získaných zkušeností. Testování nám umožnila (a stále umožňuje) doladit detaily a zajistit spolehlivost a efektivitu celého řešení.
Pro koho je projekt určený, definujte cílovou skupinu.
V rámci soutěže bychom chtěli dostat systém do veřejného prostoru. Cílovou skupinou je tak město a místa kde by bylo jinak složité vytvářet konvenční prvky modrozelené infrastruktury (legislativa, vlastnické vztahy, ochranná pásma sítí). Systém je také možné instalovat dočasně což může v plánovacích procesech města
Plánujete zapojit komunitu nebo cílovou skupinu během vývoje projektu?
Nevíme, o tom jsme ještě nepřemýšleli. Pokud to bude možné určitě bychom to zkusily.
Jaké jsou existující alternativy k nápadu (projektu) a v čem vnímáte, že je vaše řešení inovativní? Kde jste se inspirovali?
Existující alternativy k nápadu jsou asi klasické dešťové sběrače integrované do okapového svodu, fungující na samospád vody. Náš systém využívá princip spojených nádob, díky čemuž nejsme vázáni vzdáleností a výškou místa, kam chceme vodu přivést. Inspirací pro nás byla hadicová vodováha na stavbě. Náš systém je chráněn jako evropský průmyslový vzor.
Kde vnímáte největší překážky z pohledu realizace a z pohledu uplatnění?
Z pohledu realizace může být nutný zásah do chodníku, což někteří mohou považovat za zásah do majetku města. Tento zásah se však netýká ochranných pásem sítí a není potřeba zábor (bez omezení provozu). Pokud by zásah do chodníku nebyl možný, lze to řešit umístěním nádoby v blízkosti okapového svodu nebo použitím nízkého prahu.
Představte váš tým. Jaké jsou silné a slabé stránky, jaké je zkušenost týmu s danou problematikou.
Jsme inženýři zahradní a krajinářské architektury. Řekl bych, že máme v rámci našeho oboru mnoho praktických zkušeností. Naše vize dokážeme projektovat a realizovat. Máme méně zkušeností z veřejnými zakázkami a projekty.
Jaká je osobní motivace týmu se danému problému (příležitosti) věnovat?
Naší misí je vytvářet systémy, které hospodaří s dešťovou vodou jednoduše, levně a efektivně. Ukazujeme potenciál vody, která kolem nás při každém dešti protéká, a propojujeme ji s vegetací. Věříme, že naše řešení mohou nejen inspirovat k udržitelnému hospodaření, ale také se stát trvalým řešením v místech, kde to legislativa, vlastnické nebo jiné vztahy dříve nedovoloval.
Proč byste měli být vybráni mezi TOP 10 nápadů (projektů)?
Věříme, že každý nápad má svou cestu. Má-li vést skrze Nakopni Prahu – výborně. Pokud ne, budeme hledat jiné cesty.
Jaký přínos pro město má váš projekt?
Ekonomická dostupnost - Jedná se o cenově dostupný mikroprvek modrozelené infrastruktury, ideální i pro menší nebo rozpočtově omezené projekty. Samo zavlažovací systém - Řešení využívá dešťovou vodu pro automatické zavlažování, což minimalizuje provozní náklady a šetří zdroje. Podpora vegetace v obtížných lokalitách - Umožňuje umístit zeleň tam, kde by to jinak bylo složité kvůli vlastnickým vztahům, legislativě či ochranným pásmům. Zlepšení biodiverzity a mikroklimatu - Přispívá k rozvoji biodiverzity a zlepšuje mikroklima v městském prostředí. Flexibilita využití - Lze jej využít jako dočasné nebo dlouhodobé řešení, což zajišťuje vysokou variabilitu podle potřeb konkrétního projektu. Udržitelné materiály - Využití materiálů s nízkou ekologickou stopou minimalizuje dopad na životní prostředí a podporuje cirkulární ekonomiku.
Jak získáte své zákazníky? (jak si je definujete, jak s nimi budete komunikovat, jak jim produkt prodáte?)
V současnosti uvažujeme, že dobrými referencemi a jedinečným řešením problému.
Jaká je finanční rozvaha vašeho řešení?
Jedna vegetační nádoba napojená na okapový svod, může v nákladech vycházet okolo 20 000,-. Rádi bychom jich instalovali několik a nebo jednu velkou s větší dřevinou - stromem.
Jaké externí zdroje a v jaké výši potřebujete na zajištění prvního roku provozu?
Co nyní potřebujete k realizaci v příštích 6 měsících?
Potřebovali bychom především odkázat na správné osoby a následně s nimi projekt dostat do realizace po „papírové stránce“ – tedy zajištění zásahu ve veřejném prostoru. Pomoc bychom potřebovali při jednání s městem o umístění systému. Jsme schopni si lokality nalézt, ale potřebovali bychom povolení k umístění vegetačních nádob. Předpokládáme, že to půjde vyřešit jako umístění mobiliáře, případně vytvořit zábor. Na provoz systému nepředpokládáme téměř žádné náklady. Rovněž bychom potřebovali pomoc s PR a marketingem. Dovedeme si také představit konzultace s odborníky na použité materiály.
Kam jste se s týmem posunuli během soutěže Nakopni Prahu? S kým jste díky Nakopni Prahu navázali kontakt / spolupráci?
Jsme rádi jak za kontakty vzniklé při prvním setkání, tak i v následujícím on-line světě. Překvapilo nás že se nám paní Gabriela Jičínská věnovala osobně - naší prezentaci shlédla a v on-line callu se nám věnovala věcně.
Otázky poroty

jana-sramkova
Uvažovali jste o modulární sadě „živých svodů“, kterou by si mohla městská část nebo firma jednoduše objednat jako hotové řešení – např. balíček „1 svod + 2 vegetační nádoby + návod“?
Ano, touto otázkou jsme se zabývali. Vidíme dva přístupy k prodeji. V některých případech lze nádobu dimenzovat na míru prostoru a uživatelům, včetně integrovaného doplňkového mobiliáře (posezení, stojan na kola a pod.). Zároveň ale plánujeme vytvořit několik typizovaných setů, které bude možné nabízet jako hotový produkt včetně návodu. Instalace není složitá. Ano je možné napájet 2 nádoby.