Lidé

Daniel Mazur (porotce)

je garantem Pirátské strany pro oblast vzdělání. Vzděláním je experimentální fyzik s praxí zejména v základnímu výzkumu elektronických vlastností inovativních materiálů na pražské Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy i jinde.

David Procházka (mentor)

je startupista a filantrop. David podniká už od svých sedmnácti let. V roce 2019 založil crowdfundingovou platformu Donio, přes kterou se od dárců k září 2023 vybralo ve více než 6 tisících sbírkách přes 1 miliardu korun. V roce 2021 se dostal do žebříčku mimořádných českých talentů 30pod30, které každoročně vybírá magazín Forbes. Od roku 2022 je David také zastupitel hlavního města Prahy a aktuálně předsedá výboru ZHMP pro IT, Smart City a eGovernment.

Petr Suška (porotce)

působí jako ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení a člen představenstva městské akciové společnosti Operátor ICT. Na London School of Economics získal magisterský diplom v oblasti městského plánování a ekonomiky s dalším zaměřením na tvorbu strategií. Je rovněž absolventem kanadské Queen’s University v Kingstonu. Petr Suška má zkušenosti z vyššího managementu jak v rámci soukromého, tak i veřejného sektoru se zaměřením na strategický, ekonomický rozvoj a projektový roll-out, a to jak v České republice (Institut plánování a rozvoje Prahy), tak i v zahraničí (Fraunhofer IAO, Stuttgart (DE)).

Matěj Chytil (mentor)

založil a vede platformu pro tvůrčí a odhodlané úředníky Byro. Jako pražský úředník spolupracoval na přípravě městského klimatického plánu a strategie pro cirkulární ekonomiku, dnes podporuje úřady v inovacích nejen v oblasti životního prostředí. Vystudoval právo a politologii v Praze a v Oxfordu.

Bára Pelcová (porotkyně)

Bára se v prg.ai věnuje koordinaci české verze kurzu Elements of AI a jeho rozšíření mezi veřejnost. Na základě boomu z posledních měsíců věří, že dojde k masivnějšímu rozšíření AI i využívání AI nástrojů veřejností. Otázka vzdělávání bude o to důležitější — aby co nejvíc lidí vědělo, co AI je a není, jaká jsou rizika a výhody a dokázali se informovaně rozhodovat.

Jana Šrámková (porotkyně)

je zakladatelkou start-upu reKáva, který propojuje udržitelnost, chytré technologie a efektivní využití kávové sedliny. Je členkou Českého cirkulárního hotspotu a aktivně se zapojuje do pracovní skupiny pro odpady, kde přispívá k rozvoji udržitelných řešení. V roce 2022 se zúčastnila soutěže Nakopni Prahu, kde se svým projektem reKáva obsadila 2. místo. Absolvovala prestižní program Cambridge Judge Business School Executive Education – Circular Economy and Sustainability Strategies, který jí poskytl hlubší vhled do cirkulárních obchodních modelů a strategií udržitelnosti. Pravidelně rozšiřuje své zkušenosti a přináší dobré příklady praxe ze zahraničí, zejména z Nizozemska, Španělska a Itálie, kde se inspiruje pokročilými přístupy k cirkulární ekonomice. 

Zuzana Drhová (mentorka)

Zuzana působí v Pražském inovačním institutu jako zástupkyně ředitele s odpovědností za projekty v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Vedla přípravu Strategie Cirkulární Praha 2030 a je zodpovědná za inovační platformu k inovacím města v rámci projektu Smart Accelerator+. Má zkušenosti ze státní i akademické sféry, působila na MMR či ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, i z nevládních organizací, kdy vedla Asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Dlouhodobě se věnuje udržitelnému rozvoji měst.

Viktor Beneš (mentor, oblast Mobilita a veřejný prostor)

působí jako manažer produktů Smart City v městské akciové společnosti Operátor ICT, a.s., která má na starost rozvoj konceptu Smart Cities v hl. m. Praze. Viktor se svým zaměřením specializuje na dopravní projekty a produkty a využití různých technologií a dat právě pro účely dopravy. Jeho zájem o dopravu potvrzuje i studium inteligentních dopravních systémů na ČVUT v Praze Fakultě dopravní a zároveň i ve Švédsku, konkrétně na Linköping University. Své vzdělání dále rozšiřuje v doktorském studijním programu Smart Cities na ČVUT v Praze, které mu pomáhá s rozvojem znalostí v rámci celého konceptu Smart City jejich ontologií a znalostních grafů a exaptace dat.

Martin Lér (mentor, oblasti Životní prostředí a Mobilita)

Martin se už čtvrt století pracovně zabývá ICT ze všech možných stran – jako Apple evangelizátor a publicista (dávno předtím než vznikly první chytré telefony, natož iPhone), dále se jako novinář věnoval oblasti mobilních technologií a obecně telekomunikací, podílel se na tvorbě obsahu pro tablety a smartphony a publikačních systémů pro tisk i digitál, v poslední době se spolupodílel na několika IoT projektech. V rámci Operátora zužitkovává své zkušenosti jak z oblasti IoT, tak informačních a komunikačních technologií jako celku a účastní se řady projektů Datové platformy a Smart Prague.

Přemek Derbek (mentor, oblast Mobilita a veřejný prostor)

Přemek se dlouhodobě zabývá dopravní informatikou a problematikou dopravního inženýrství. Zejména jde o systémy řízení dopravy, inteligentní dopravní systémy, telematické systémy v dopravě s přesahem na vliv dopravy na životní prostředí i jeho aplikace v environmentálních oblastech obecně. Na své pozici zpracovává především dopravní data, reprezentuje je, analyzuje a připravuje pro další zpracování v nejrůznějších projektech, produktech, vizualizacích a koncových aplikacích.

Stanislav Krňák (mentor, oblast Energetika a budovy)

Stanislav se zabývá energetikou od svých vysokoškolských studijních let. Pro Prahu pomáhal realizovat nejrůznější projekty zaměřené na měření energií a vody a na úsporu těchto komodit. V současné době se zaměřuje na energetický management a s tím spojené aktivity.

Marek Šmíd (mentor, oblasti Životní prostředí, Město pro lidi, Energetika a budovy)

Marek je zkušený datový specialista a projektový manažer se silným akademickým a profesionálním zázemím v oboru geoinformatiky, business intelligence a datové vědy. Má doktorát z geoinformatiky z evropského spojeného doktorského programu Marie Skłodowska-Curie a magisterský titul z řízení geografických informací z Cranfield University. Jeho práce pokrývá několik odvětví, včetně energetiky, klimatologie a médií, s důrazem na ekonometrické modelování, vizualizaci dat a prediktivní analytiku. Ve své poslední roli produktového/projektového manažera BI ve společnosti ČEZ ICT Services vedl Marek tým při projektech založených na datech. Dříve jako datový vědec ve společnosti Omnicom Media Group prováděl ekonometrické modelování a poskytoval datové konzultace klientům v oblasti financí, fast food a automobilového průmyslu. Markova výzkumná zkušenost zahrnuje také postdoktorantské působení v BC3 – Basque Centre for Climate Change, kde přispěl k projektu COACCH zaměřenému na mapování klimatických rizik, nebo práci pro Evropskou komisy na globální detekci rozšiřování pouští. Nyní se Golemiu věnuje projektům z oblasti energetiky, klimatické adaptace, kultury, nebo například turismu.

Kristýna Navrátilová (mentor, oblast Životní prostředí)

Kristýna se jako projektová manažerka na  svých projektech zabývá především mobilitou, dopravní telematikou, veřejným prostorem a inovacemi, ale má na starost i významný projekt zaměřený na mikroklima v Praze. Své znalosti si rozšiřuje i na akademické půdě v rámci PhD studia na Fakultě dopravní ČVUT v Praze, kde studuje obor Inteligentní dopravní systémy. Věnuje se také rozvoji svých manažerských, lektorských i prezentačních dovedností a ráda s tím pomáhá ostatním.

Ondřej Šárovec (mentor, oblast Životní prostředí)

Ondřej je zkušený manažer z oblasti zavádění technologií a inovací. Za svoji pracovní kariéru jsem v rámci různých pozic úspěšně doručil desítky menších, větších i strategických projektů. Mezi nimi jsou i projekty zaměřené na implementaci inovací v oblasti odpadů. Životní prostředí je jeho koníčkem i v osobním životě.

Jiří Hájek (mentor, oblast Energetika a budovy)

Jiří je zkušený projektový manažer se silným zázemím v oblasti nízkého napětí, řízení inteligentních budov, osvětlení. Realizoval řadu projektů i v jiných oblastech např. implementace technologií, zdravotnictví a IT. V současné době se specializuje na nové výzvy v oblasti energetické transformace.

Marek Mencl (mentor)

Marek je podnikatel, designér služeb a facilitátor, který  spolu-založil designérské a inovační studio Pábení. Dlouhodobě se zajímá o sociální a environmentální dopady změny klimatu (zejména) na Česko. Jeho ambicí je pomáhat na svět smysluplným inovacím, díky kterým české firmy a organizace plní své finanční cíle, a přitom vytváří bezpečné a spravedlivé podmínky pro život. 

Adéla Boráňová (mentorka)

Adéla je inkubační manažerkou na pražské pobočce kosmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic, který je součástí ESA Commercialisation Gateway, největší mezinárodní sítě kosmických inkubátorů.  Specializuje se na práci se startupy, které se věnují vývoji kosmických technologií a mají potenciál změnit trh. Má pracovní zkušenosti v oblasti projektového a byznys managementu a mimo jiné pracovala i v EUSPA. Věnovala se spolupráci mezi obchodními partnery, řízení provozu firmy či implementaci a optimalizaci interních procesů.
Na hackathonech se zaměřuje na to, aby účastníkům pomohla dotáhnout jejich nápady do konkrétních realizovatelných projektů. Pomáhá jim s tvorbou byznys plánu a hledáním byznysového přesahu, díky čemuž dokážou lépe porozumět potenciálu svého projektu a jeho umístění na trhu.

Michal Kuneš (mentor)

Michal je programovým manažerem kosmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic, který provozuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Je zodpovědný za řízení celého programu a poboček v Praze a Brně. Má vzdělání v oblasti podnikání a leteckého a kosmického inženýrství. V kosmickém průmyslu pracuje od roku 2012, kdy působil jako konzultant v České kosmické kanceláři. Michal je dosud jediným Čechem, který na Mezinárodním astronautickém kongresu v Brémách v roce 2018 získal ocenění Young Space Leader.
ESA BIC Czech Republic hledá startupy a projekty, které využívají stávající kosmické technologie a hledají jejich uplatnění tady na Zemi, nebo vyvíjejí technologie, které budou fungovat ve vesmíru. Od svého založení v roce 2016 vybral a inkuboval již 62 kosmických startupů.

Petr Netolický (mentor)

působí jako produktový manažer Big data a data science týmu v inovačním centru Dataclair.ai v O2. Petr se s týmem expertů specializuje na vývoj pokročilých analytických nástrojů využívajících umělou inteligenci pro oblasti analýzy spádovosti, návštěvnosti a plánování dopravy. Společně se státním i komerčním sektorem vznikají inovativní datové produkty, které efektivně zpracovávají anonymizovaná a agregovaná data z mobilní sítě pro měření dopravních proudů, což přináší přidanou hodnotu jak v komerčním, tak ve veřejném sektoru. Petrova práce se zaměřuje na praktické využití Big dat a umělé inteligence s cílem přispět k efektivnější komunikaci v digitálním prostředí. Je absolventem oboru se specializací na aplikované informační technologie a umělou inteligenci, což mu poskytuje silný základ pro inovativní přístup k řešení komplexních datových výzev současnosti.

Pavel Vrba (mentor, oblast Mobilita a veřejný prostor)

Pavel zastává pozici Innovation Lifecycle Officer v EIT Urban Mobility Innovation Hub East. Do EIT Urban Mobility přinesl cenné zkušenosti z UniCredit Bank, kde působil jako Manager Transformation and Simplification Office. Dříve vedl startup eParkomat jako CEO a zastával různé manažerské role ve společnostech skupiny Deutsche Telekom.

Marie Němečková (mentorka)

Marie je v současné době ředitelkou Space Hubu v agentuře CzechInvest. Za sebou má několik let v akademickém výzkumu i zkušenost z Evropské komise. Před nástupem do své současné funkce se v agentuře CzechInvest věnovala inkubaci startupů v rámci podnikatelského inkubátoru ESA BIC Czech Republic. Ze své současné pozice i jako aktivní členka Czech Space Teamu usiluje především o podporu spolupráce a inovací v (českém) kosmickém průmyslu. Její rolí i vášní je propojovat stávající ekosystém nejen se startupy, ale i s dalšími organizacemi ze ziskové i neziskové, veřejné, soukromé i akademické sféry.

Zdeněk Havel (mentor)

Zdeněk převzal funkci ředitele AI Hub v únoru 2024. Hlavní náplní jeho práce je spolupráce s partnery v odvětví umělé inteligence s cílem podpořit inovace, přičemž využívá své odborné znalosti v oblasti projektového řízení a facilitace k propojení technologií a podnikání. V agentuře CzechInvest působí od roku 2015, zpočátku se věnoval rozvoji startupů. V průběhu let přispěl k růstu českého R&D ekosystému a poskytoval specializovanou podporu klientům ze sektoru AI a digitálních technologií. Než se stal ředitelem AI Hubu, byl zodpovědný za péči o inkubované startupy v sektoru mobility, stejně jako za dohled nad hodnotícími procesy a nábor expertů financovaných prostřednictvím Technologické inkubace.

Filip Krůta (mentor)

Filip je součástí CzechInvestu od roku 2020 a v roce 2023 se stal ředitelem EcoTech Hubu, v rámci Technologické inkubace, klíčového projektu zaměřeného na technologickou inovaci. Do této role přinesl zkušenosti v oblasti budování inovačních klastrů a efektivní komunikace mezi zúčastněnými stranami. Vzhledem k tomu, že v České republice je relativně málo CleanTech startupů financovaných rizikovým kapitálem, Filip považuje podporu CleanTech podniků za klíčovou v boji proti klimatické změně. Jeho práce v EcoTech Hubu se nyní soustředí na podporu startupů a partnerů zaměřených na udržitelnost a čisté technologie, s cílem stimulovat inovace a podporovat udržitelný rozvoj.

Ladislava Volková (mentorka)

je expertka na finanční řízení a rozpočtové plánování, která má bohaté zkušenosti s nastavováním finančních strategií pro inovativní projekty. Pomáhá týmům efektivně pracovat s rozpočtem, optimalizovat náklady a připravit realistický finanční plán, který zajistí dlouhodobou udržitelnost jejich nápadu. V rámci Nakopni Prahu bude týmům radit, jak správně sestavit rozpočet projektu a na co nezapomenout při finančním plánování. Díky svému strategickému přístupu pomůže týmům promyslet finanční stránku jejich projektu tak, aby byl realizovatelný a dlouhodobě udržitelný.

Václav Gregor (mentor)

po dokončení střední školy pronikl díky svým schopnostem a odhodlání podnikat na Americký trh, který mu ukázal, že nic není nemožné. Na své cestě za poznáním toho, jak fungují globální projekty, vybudoval vlastní technologické data-driven centrum pro největší americké influencery. Jeho firma se rozrostla do 35 členného týmu a byla zodpovědná za spuštění předních amerických lifestyle a coaching platforem. Do dnes využívají tyto produkty miliony lidí po celém světě. V rámci vlastního rozvoje a kariérního růstu se Václav Gregor rozhodl využít znalosti získané ve Spojených státech, exitoval z vlastní firmy a začal budovat české a evropské značky, vytvořil akcelerační program pro inovativní startupisty a skrze mentoring a tým expertů jim umožnil prosadit se na celosvětovém trhu. Před časem vstoupil do brand developmentu studia Made By Soulmates a spolu s jeho zakladatelem Hynkem Sochorem vytvořili investiční akcelerátor Soulmates Ventures. Skrze vlastní expertní tým vstupuje Soulmates Ventures do firem se zaměřením na impact, udržitelnost a green technologie a pomáhají jim finančně i skrze vlastní know how na jejich cestě ke globálnímu úspěchů.