1. místo Nakopni Prahu 2023. Tým Waste Digital
Oceněné týmy si zároveň odnesly finanční odměnu v celkové výši 100 tisíc korun a možnost získat další podporu na financování prototypu. Finále soutěže Nakopni Prahu se uskutečnilo v pátek 26. května v Radlické kulturní sportovně na Smíchově.
Před odbornou porotou představilo svá řešení deset týmů, které postoupily do finále. Porotci posuzovali jak řešení konkrétní výzvy, inovativnost a schopnost se uplatnit v praxi a na trhu, tak i celkový přínos pro město a jeho budoucnost.
Zvláštní cenu od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) získal projekt Čistá voda. Desková hra znázorňující výrobu, distribuci a úpravu pitné vody v Praze včetně následného čištění odpadní vody.
„Je skvělé, že jsme vyhráli. Největší přínos v naší účasti vidíme v tom, že jsme odstartovali spolupráci s Prahou. Věříme, že náš AIOT senzor pomůže udělat naše hlavní město čistší, ekologičtější a ekonomičtější. V tuto chvíli máme pokročilé technologie, které budeme dále rozvíjet,“ řekli po vyhlášení absolutní vítězové Kryštof Novák a Jan Grossmann, zakladatelé Waste Digital.
„Praha podporuje inovace a chce do svého fungování inovace zavádět. Inovace, které šetří čas a zdroje, zapojují nové technologie… a někdy pomáhají řešit problémy dosud neřešené. Nakopni Prahu 2023 je už 4. ročník Pražského inovačního maratonu a kvalita nápadů zařazených do soutěže rok od roku roste. Věřím, že i z letošního ročníku zamíří apky a vynálezy až k úplné realizaci, ať se umístí jakkoli. Zlepšit náš život v Praze můžou všechny – posuďte sami na https://www.nakopniprahu.cz/,“ uvedl Daniel Mazur, radní hlavního města Prahy odpovědný za oblast ICT, inovací, vědy a výzkumu.
„Vyhlášením vítězů Pražského inovačního maratonu to zdaleka nekončí. Tři nejúspěšnější týmy budou pokračovat v práci na svých nápadech, my jim k tomu poskytneme jednak půlroční projektovou podporu našich odborníků a každému navíc finance ve výši 200 000 Kč na další rozvoj prototypu. V soutěži Nakopni Prahu, která přináší velkou řadu inovativních a kreativních nápadů, budeme chtít určitě pokračovat i v dalších letech. Téma inovací, které zlepšují život obyvatel a návštěvníků metropole pomocí technologií, je nám velmi blízké. Jde o společný jmenovatel všech našich projektů kanceláře Smart Prague,“ okomentoval Petr Suška, ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení ve společnosti Operátor ICT.
Kromě účasti v soutěži získali tři nejlepší finalisté i finanční odměnu 100 tisíc korun, z toho polovina této částky (50 tisíc Kč) putuje za absolutním vítězem. Tým na druhém místě si odnesl 30 tisíc korun a třetí místo bylo odměněno 20 tisíci korunami. Všechny tři vítězné týmy mají zároveň možnost dostat až 600 tisíc korun, tedy každý tým po 200 tisících Kč, a to na další podporu spojenou s vlastní realizací nápadů do funkčních prototypů. Využít mohou zároveň i šestiměsíční projektovou podporu od Operátora ICT.
Speciální ceny pro vítěze s inspirací mapy Prahy vytvořil PrusaLab. Při tvorbě 3D modelu byla použita skutečná mapa s charakteristickým výřezem Vltavy uprostřed, který byl následně stylizován do abstraktnější podoby. Tento design představuje jedinečnost a originalitu, které jsou tak důležité pro vítěze inovačního maratonu. Ceny jsou vytvořeny kombinací 3D tisku a laserování do hliníku, čímž je dosažena preciznost a detailnost.
Finále završilo téměř čtyřměsíční inovační maraton, v rámci něhož mohly týmy využít odborné workshopy, školení a mentoring s experty z řad zástupců městských a soukromých firem a hlavního města Prahy. Letos se do soutěže přihlásilo 47 týmů, do užšího kola postoupilo 26 z nich a deset bylo vybráno do finále.